Oddziałowy Zjazd SBP

11 marca odbył się w Książnicy Karkonoskiej Zjazd Oddziałowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Bibliotekarze ze Zgorzelca, Lwówka Śląskiego, Gryfowa Śląskiego, Jeleniej Góry, przyjechali aby wybrać Zarząd Oddziału na nową kadencję oraz delegatów na Zjazd Okręgowy we Wrocławiu. Zjazd zaszczycili swoją obecnością: poseł ziemi jeleniogórskiej a jednocześnie dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła, Członek Zarządu Głównego SPB Ryszard Turkiewicz, Zastępca Dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu Jolanta Ubowska.

Uczestnicy Zjazdu wybrali nowy Zarząd:

Przewodnicząca Zarządu - Regina Firszt

Członkowie Zarządu:

W planach pracy wybranego Zarządu głównym zadaniem będzie wspieranie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu w uzyskaniu nowej, większej siedziby, która umożliwi bibliotekarzom godne warunki pracy zgodne z wymogami współczesnych standardów i zapewnią czytelnikom należyty komfort korzystania z usług biblioteki. Zarząd skupi się również na upominaniu samorządów, które łamią Ustawę o bibliotekach zezwalając lub tolerując na swoim terenie połączenie biblioteki z inną instytucją kultury.

Zdecydowano intensywniej propagować działalność SBP w środowisku bibliotekarskim i zapraszać nowych członków do współpracy. Zebrani bibliotekarze dyskutowali o nowych programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których zadaniem jest wsparcie bibliotek, o obchodach Tygodnia Bibliotek w 2009 oraz o codziennych problemach, które nie omijają środowiska bibliotekarskiego.

Problemy te powrócą z pewnością na Zjeździe Okręgowym SBP we Wrocławiu 25 marca.