Quiz literacki "Kolorowe czytanie"


Regulamin1.Kto nadał nazwę "Dolina Tęczy" ulubionemu miejscu zabaw rodzeństwa Blythe ze Złotego Brzegu?
a) Walter
b) Jim
c) Rilla
d) Una


2.Złoty notes prowadzony przez Annę Wulf w powieści Doris Lessing to próba podsumowania i uporządkowania zapisków z czterech innych kolorowych notesów. W którym z nich bohaterka opisywała młodzieńcze lata spędzone w Afryce?
a) w czerwonym
b) w niebieskim
c) w żółtym
d) w czarnym


3.Biały Kieł, oswojony wilk, urodzony na dalekiej Północy, wskutek wielu zawirowań losu, trafia ze swym ukochanym panem Weedonem Scottem na Południe, by zamieszkać w położonej pod San Francisco posiadłości o nazwie:
a) Palo Alto
b) Santa Clara
c) Sierra Vista
d) San Pedro


4."Fioletowy hibiskus" Chimamandy Adichie to trudna i przejmująca opowieść o rodzinie żyjącej w cieniu tyranii ojca, o dorastaniu i miłości. Akcja książki rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych w:
a) Nigerze
b) Nigerii
c) Kamerunie
d) Ugandzie


5.Fabuła "Srebrnego krzesła" C.S. Lewisa przedstawia historię poszukiwań zaginionego księcia Rilliana, prowadzonych przez Eustachego i Julię. W podróży przez Narnię towarzyszy im zadziwiający stwór - błotowij o imieniu Błotosmętek, znany również jako:
a) Zacnobij
b) Żabioręki
c) Zielononogi
d) Żabiobłot


6."...Masz takie oczy zielone
Zielone jak letni wiatr
Zaczarowanych lasów
I zaczarowanych malw..." śpiewała Ewa Demarczyk. Która z wymienionych bohaterek literackich nie miała oczu w takim kolorze?

a) Elżbieta Biecka
b) Celestyna Hajduk
c) Scarlett O'Hara
d) Justyna Orzelska


7.Jaki był atrybut władzy cesarskiej, do którego noszenia miał prawo Johannes Angelos, bohater powieści "Czarny Anioł" Miki Waltariego?
a) purpurowy kołpak
b) purpurowy płaszcz
c) purpurowe buty
d) purpurowa koszula


8.Roma Ligocka, autorka "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", przeżyła okupację ukrywana przez rodzinę Kierlików w Krakowie. Jak miała na imię córka pani Kierlikowej - anioł o blond włosach, która przyjęła małą Poziomeczkę i jej matkę do domu?
a) Helena
b) Manuela
c) Antonina
d) Rozalia


9.Jaki był ulubiony kolor poetki - Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, autorki zbiorów "Niebieskie migdały" i "Różowa magia"? Napisała o tym Magdalena Samozwaniec w poświęconej siostrze opowieści pt.: "Zalotnica niebieska"
a) błękitny
b) seledynowy
c) srebrny
d) liliowy


10. Kolor magii zwany także oktaryną to barwa emitowana przez energię czarodziejską, którą widzą tylko istoty nadprzyrodzone, magowie, czarownice oraz... koty. Zwykli ludzie widzą ją jako kolor:
a) fioletowy
b) czarny
c) zielony
d) czerwony11.Jak miał na imię mąż Białej Glisty - wielkiej miłości Bobusia (wszystkie wymienione osoby są bohaterami powieści Joanny Chmielewskiej "Wszystko czerwone")?

a) Edek
b) Kazio
c) Włodzio
d) Sławek


12."Wzgórze błękitnego snu" Igora Newerlego opowiada o losach Bronisława Najdarowskiego, zesłanego na Syberię. W jakiej miejscowości osiedlił się po zakończeniu katorgi?
a) w Nerczyńsku
b) w Akutaju
c) w Starych Czumach
d) w Buriatach


13. "Różowy kawaler" Bohumila Hrabala to zbiór ostatnich listów adresowanych do Kwiecieńki, w których pisarz dzieli się przemyśleniami, refleksjami i wspomnieniami. Jak nazywała się ulubiona gospoda pisarza, często w tych wspomnieniach przywoływana:
a) Złoty Tygrys
b) Złota Studnia
c) U Sołtysa
d) Złota Praga


14.Ludwik Bodmer, bohater "Czarnego obelisku" E.M. Remarque'a, był pracownikiem zakładu pogrzebowego "Henryk Kroll i Synowie", ale kryzys i szalejąca inflacja zmusiły go do szukania dodatkowych źródeł utrzymania i dorabiał jako:
a) stolarz
b) kelner
c) portrecista
d) organista


15.Dla którego sułtana pracują pod kierunkiem Wuja miniaturzyści Elegant, Oliwka, Bocian i Motyl w powieści Orhana Pamuka "Nazywam się Czerwień"?
a) Murata I
b) Murata II
c) Murata III
d) Murata IV


16.Gdzie przyszła na świat Aurora de Valle, bohaterka "Portretu w sepii" Isabel Allende?
a) na San Domingo
b) w Valparaiso
c) w San Francisco
d) we Florencji


17."Białe jabłka" Jonathana Carrolla są historią o magicznej miłości, życiu i śmierci. Jak miała na imię ukochana Vincenta, której uczucie przywróciło go do życia?
a) Coco
b) Kitty
c) Michelle
d) Isabelle


18. P.O.M., towarzyszka Ernesta Hemingwaya na safari opisanym w "Zielonych wzgórzach Afryki" to żona pisarza:
a) Martha Gellhorn
b) Mary Welsh
c) Pauline Marie Pfeiffer
d) Elizabeth Hadley Richardson


19.W swoim książkowym debiucie "Polowaniu na Czerwony Październik" Tom Clancy wykreował postać analityka i historyka Jacka Ryana, który pojawiał się w kolejnych powieściach autora. Kiedy Jack Ryan postarzał się, zastąpił go syn - Jack junior. Jaki tytuł nosi ksiązka, w której pojawia się po raz pierwszy jako postać pierwszoplanowa?
a) "Czerwony królik"
b) "Tęcza Sześć"
c) "Poszukiwany żywy lub martwy"
d) "Zęby tygrysa"


20. Regine Deforges konstruując swoją powieść "Niebieski rower", oparła się na fabule romansu wszechczasów - "Przeminęło z wiatrem", przenosząc akcję do Francji okresu II wojny światowej. Jaką nazwę nosiła winnica, w której mieszkała z rodziną główna bohaterka Lea Delmas?
a) La Verdelais
b) Montillac
c) Roches-Blanches
d) Saint-MacaireUpewnij się, że wprowadzony adres e-mail jest poprawny, po przesłaniu informacji o wyniku nie można przystąpić do quizu ponownie.