Sacks, Oliver - Antropolog na Marsie
"…Pacjenci z problemami natury neurologicznej - napisał kiedyś autor tej książki Oliver Sacks - to podróżnicy po niezwykłych krainach..." Zbiór opowiadań "Antropolog na Marsie" przedstawia portrety siedmiu takich podróżników. Wybitny neurolog i psychiatra opisuje przypadki swoich pacjentów, którzy, okaleczeni przez chorobę, bezradni i zranieni, odnajdują w sobie siłę zmieniającą ich tożsamość i życie, a tym samym ułatwiającą przetrwanie w nowych warunkach. Świata tych ludzi nie da się poznać na szpitalnej sali, więc Sacks zdejmuje biały kitel i towarzyszy swoim pacjentom w ich codziennym życiu. Czuje się - jak sam mówi - jak neuroantropolog, ale przede wszystkim jak lekarz wzywany na domowe wizyty, wizyty na skraj egzystencji.
To naprawdę rewelacyjna książka. Autor staje się w niej odkrywcą nieznanych światów psychicznych i przestrzeni ducha. Sacks to prawdziwy poeta neurologii, a do tego czyta się go jednym tchem.
Dodano dnia: 29.09.2009
Harris, Joanne - Nasienie zła
Na fali wyjątkowo modnych w ostatnim czasie opowieści o wampirach, pojawił się w Polsce utwór znanej już czytelnikom Joanne Harris, traktujący o tym temacie w sposób nieco zaskakujący, bo słowo „wampir” praktycznie się w nim nie pojawia. Jednak od samego początku nie ma wątpliwości z czym czytelnik ma do czynienia. Oto zbliżająca się do granicy staropanieństwa malarka Alice przekonuje się, jak trudno pogodzić się z faktem, że dawny ukochany znalazł dziewczynę swoich marzeń. Joe przedstawia jej swoją nową sympatię - Ginny, piękność o lawendowych oczach i Alice odkrywa, że nie tylko czuje zazdrość, ale i odrazę do rywalki. Gdy zaś odnajduje w pokoju Ginny schowany tam stary pamiętnik i czyta w nim opowieść o Danielu Holmesie, jego przyjacielu Robercie i tajemniczej kobiecie, Rosemary Virginii Ashley, pochowanej przed półwieczem na cmentarzu w Grantchester, jej uczucia zdają się znajdować potwierdzenie. Przeszłość i teraźniejszość splatają się ze sobą, a Alice uzmysławia sobie, że jej instynktowna nienawiść do nowej dziewczyny Joego może brać się nie tylko z zazdrości. Świat przestaje być zwyczajny i wszystko staje na głowie. Akcja powieści rozgrywa się w urokliwym uniwersyteckim Cambridge, w kilku płaszczyznach czasowych – częściowo w kilka lat po II wojnie światowej, częściowo w latach 90-dziesiątych XX wieku.
Dodano dnia: 29.09.2009
Maupin, Armistead - Nocny słuchacz
„Nocny słuchacz”
to psychologiczna opowieść, traktująca o nader ważnych w życiu człowieka sprawach – o potrzebie bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem, o zrozumieniu i akceptacji, a jednocześnie zaskakujący, do ostatniej strony trzymający w napięciu thriller. Bohater powieści, pisarz i autor audycji radiowych Gabriel Noone, przygnębiony rozstaniem z długoletnim partnerem, cierpi na brak weny pisarskiej, pogrąża się w apatii. Nieoczekiwanie otrzymuje pocztą pamiętnik chorego na HIV chłopca – Pete’a. Zapis koszmaru, jaki zgotowali mu molestujący go rodzice i wielogodzinne telefoniczne rozmowy, które prowadzi z nim Gabriel nocami powodują powstanie między nimi więzi i wypełniają pustkę w życiu pisarza, skutecznie uśmierzając ból samotności. Gdy spróbuje nawiązać z chłopcem bezpośredni kontakt, zaczynają wyłaniać się osobliwe fakty, a poznanie prawdy okaże się dla Gabriela nie lada wyzwaniem.
W obliczu tajemniczych wydarzeń, chcąc zidentyfikować tożsamość enigmatycznego Pete’a, Gabriel wybiera się w podróż… Na podstawie ksiązki powstał w 2006 roku film z Robinem Williamsem w roli Gabriela.
Dodano dnia: 29.09.2009
Zamki, Dwory i Pałace w Sudetach
„Zamki, Dwory i Pałace w Sudetach” to niezwykłe opracowanie historii sudeckich zamków, pałaców i rezydencji dokonane przez Romualda Mariusza Łuczyńskiego. Ponad 400 stron książki zawiera barwne opisy blisko stu budowli oraz rodów i sławnych postaci z tymi obiektami związanymi. Bogata, jak zwykle świetnie przez Łuczyńskiego dobrana faktografia podana jest w ciekawy i łatwy sposób co sprawia, że kolejne historie pochłania się jak pasjonującą opowieść z rodzaju „płaszcza i szpady”. Całość okraszona ogromną ilością przygotowanych przez autora fotografii (współczesnych i tych sprzed kilkudziesięciu lat), starych pocztówek i litografii, dzięki którym możemy zobaczyć opisywane obiekty w formie często już nieistniejącej (jak chociażby grafika przedstawiająca zamek Chojnik sprzed pożaru z 1675 roku). „Zamki, Dwory i Pałace w Sudetach” jak klamrą spinają dotychczasową twórczość Romualda Łuczyńskiego poświęconą dolnośląskim budowlom szlacheckim i ich właścicielom.
Niewątpliwie obowiązkowa pozycja dla osób
zainteresowanych tematem. Gorąco polecamy!
Dodano dnia: 27.08.2009
Microexpressions - The Microexpressions
Microexpressions to indie-rockowy zespół z Jeleniej Góry, w którego skład wchodzą Michał Stambulski, Szymon Szczęśniak oraz Jacek Pieliński. Zespół powstał w 2007 roku i do tej pory nagrał dwie EP; niewydaną Earth Of Far Suns (2007) oraz The Microexpressions (2009), ta ostatnia wzbogaciła właśnie zbiory muzyczne Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Regionalną (II piętro), w której na miejscu można zapoznać się z twórczością zespołu.
Oficjalna strona zespołu
Dodano dnia: 03.07.2009