Medale
pusty


Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Piątek 19 kwietnia 2024
Kalendarium: 1635 - W mieście stacjonują oddziały cesarskie
Wpisz się na listę subskrypcyjną Informatora Książnicy Karkonoskiej!

Jeleniogórzanie czytają

Goddard, Robert. Co kryje mrok Warszawa : Prószyński i S-ka, 1998.


Staffa, Marek. Sudety : góry polskie w pytaniach i odpowiedziach Warszawa : Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1993.


Hrabal, Bohumil. Drybling Hidegkutiego, czyli Rozmowy z Hrabalem Warszawa : Czuły Barbarzyńca Press, cop. 2011.


Zgłoś swoją książkę
jeleniogorzanie.czytaja
@gmail.com


Biblioteki Euroregionu Nysa

EUROREGIONALNY PERYSKOP

Biblioteki
Euroregionu Nysa



DANE
58-500 Jelenia Góra
ul. Bankowa 27
NIP 611-005-30-06
REGON 000600361
BIP

Aktualizacja strony:
PAMIĘTAMY

Nakarm głodne dziecko - wejdĄ na stronę www.Pajacyk.pl

DARCZYŃCY

logo programu Kraszewski Komputery dla bibliotek
logo tauron
logo art dom
DO STRONY GŁÓWNEJ RSS - polecamy
Czytelnia: Robin Kowalski - Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży

Autorki przeanalizowały ostatnie odkrycia naukowe w tej dziedzinie, wykorzystując także badania przeprowadzone wśród ponad 3500 uczniów szkół gimnazjalnych, internetowe projekty badawcze, doświadczenia z wykorzystaniem portali społecznościowych oraz dane pochodzące z wywiadów grupowych z ofiarami cyberprzemocy, osobami ją stosującymi i ich rodzicami.

 

 

Książka stanowi opis najlepszych technik prewencyjnych i strategii pozwalających skutecznie walczyć z przemocą szkolną prowadzoną kanałami elektronicznymi.

 

 

„Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży zawiera doskonałe porady dla rodziców, uczniów i nauczycieli na temat tego, jak sobie radzić z mniej lub bardziej poważnymi incydentami cyberprzemocy oraz jak zapobiegać pojawieniu się takich problemów. To bardzo cenne wsparcie w walce z tym stosunkowo nowym problemem”.

 

Dan Olweus, Uniwersytet w Bergen, Norwegia
 

 

Dodano dnia: 21.03.2012

Czytelnia: Andrzej Skworz - Biblia dziennikarstwa

„W tym zawodzie relacja między teorią a praktyką wygląda bowiem podobnie jak w wypadku tańca: choćbyś nawet znał wszystkie kroki, ale nie ćwiczył, na parkiecie możesz co najwyżej rozbawić publiczność. (...) [Książka] jest największym uniwersytetem dziennikarskim w naszym kraju - na najwyższym poziomie i z najlepszą kadrą. Nie było dotychczas na polskim rynku podobnego dzieła. Prezentuje ono efekt zawodowych doświadczeń ponad sześćdziesięciu dziennikarzy, najlepszych w swych dziedzinach. Często są to pierwsze fachowe materiały na temat danej specjalności”.

 

redaktor książki Andrzej Skworz

 

 

Dodano dnia: 21.03.2012

Czytelnia: Kultura pogranicza wschodniego

Kompendium poświęcone sprawom kultury, sztuki, nauki i literatury wschodniego pogranicza dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i II Rzeczypospolitej (do roku 1939), czyli tzw. Kresów Wschodnich. Celem autorów było ukazanie wieloetnicznej, wieloreligijnej, a w rezultacie wielokulturowej struktury obszaru, na którym obecnie istnieją niepodległe państwa: Ukraina, Białoruś, Rosja, Litwa i Łotwa oraz w mniejszym, ale ważnym zakresie Mołdawia i Estonia.

 

 

Dodano dnia: 21.03.2012

Czytelnia: Barbara Demick - Światu nie mamy czego zazdrościć

Wyobraź sobie koszmar rodem z Roku 1984 Orwella wcielony w życie. Wyobraź sobie, że mieszkasz w kraju, w którym radia odbierają tylko jedną, państwową stację. Wyobraź sobie szary świat, w którym kolor wprowadzają tylko czerwone hasła propagandy. Wyobraź sobie, że na ścianie pokoju musisz powiesić portret przywódcy i kłaniać się mu we wszystkie święta. Wyobraź sobie miejsce, w którym seks służy jedynie płodzeniu kolejnych obywateli, a służby bezpieczeństwa, niczym Orwellowska Policja Myśli, bacznie obserwują twoją twarz podczas wieców, by upewnić się, że szczere są nie tylko twoje słowa, ale też twoje myśli. To miejsce istnieje naprawdę – nazywa się Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Reżim rządzący Koreą Północną od 1945 jest prawdopodobnie najbardziej totalitarnym systemem we współczesnym świecie.

 

 

Dodano dnia: 21.03.2012

Czytelnia: Andrzej Franaszek - Miłosz

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

Dodano dnia: 21.03.2012

Czytelnia: Joanna Olczak-Roniker - Korczak, Próba biografii

Autorką pierwszej powojennej książki o Doktorze była moja matka - Hanna Mortkowicz-Olczakowa. Książka do tej pory funkcjonuje jako jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o jego życiu. Napisana niedługo po kataklizmie ma ów podniosły ton epitafiów, w których brakuje uczłowieczających, przyziemnych konkretów. Nigdy nie zapytałam: Przecież tak dobrze go znałaś. Opowiedz, jaki był naprawdę. Musiał mieć jakieś słabości, przywary, śmiesznostki, cechy szczególne, dzięki którym mógłby dzisiaj stać się bardziej ludzki.

 

Ale kto znał go naprawdę? Skryty, odludek, nieskłonny do bliższych przyjaźni, nigdy nikomu nie zawracał głowy własnymi sprawami. Los sprawił, że najwięcej osobistych zwierzeń i informacji o swojej rodzinie zostawił w dzienniku, który prowadził w ostatnich miesiącach życia, w getcie. Przeczuwał zbliżającą się śmierć i wiedział, że nie pozostało mu wiele czasu.

 

Ze wstępu do publikacji.

 

 

Dodano dnia: 21.03.2012

Zbigniew Adamski: Sudecka Baśń – o grodzisku Strupicza.

Obecnie, w dobie niemal nieograniczonego dostępu do Internetu i wiedzy, pozycje takie jak Sudecka Baśń... autorstwa Zbigniewa Adamskiego, wydają się nie mieć racji bytu. Jednakże, ogromny wpływ kultury masowej i jej komercjalizacja doprowadziły do zubożenia kultury o elementy mitologiczne, kształtujące związki pomiędzy ludźmi oraz relacje człowiek-przyroda. Te elementy, legendarne czy baśniowe, kształtowały także tożsamość ludzi związanych z danym terenem. Do tych związków odwołuje się niewątpliwie autor - przyrodnik, fotograf i baczny obserwator flory i fauny obszaru m.in. Karkonoszy i Sudetów. Tam, gdzie zawodzi nauka, taka jak archeologia, sprawdzają się baśnie, legendy i mity. Przedstawione w książce opowieści są oczywiście fikcyjne, jednak nie w tym rzecz, aby orzekać o stopniu ich autentyczności, ile raczej o przedstawieniu siły i piękna przyrody, która jest przecież na wyciągnięcie ręki.

Dodano dnia: 28.02.2012

Nowości w Dziale informacyjno-Bibliograficznym z Czytelnią Regionalną

 

 

Dodano dnia: 03.02.2012

Przebudzenie - Jan Krzystoszek

"Przebudzenie" to zbiór twórczości Janusza Krzystoszka, która dzięki głebokiej refleksyjności autora połączonej z inteligencją i życiowym doświadczeniem jest prosta, ale nie popada w banał i nie ulega grafomańskim uniesieniom. Twórczośc jego jest jak "gra słów na ruchliwej jezdni" a język, stylizowany na mowę ludową, pozwala dotrzeć do tego, co najbliższe autorowi - prawdy, Boga i natury. Jak w życiu, w utworach znajdziemy ciepło, dobroć i żart, jak we fraszkach związanych z pejzażem Karkonoszy, ale też cierpienie, żal i tragedię jak np. w wierszu "Matulu nie krzycz na mnie" o umierającym chłopcu na rękach swojej matki, czy innych jak np. "I gdy ksiądz...". Wspomniana wcześniej natura, czy też przyroda zajmuje wysokie miejsce w sztuce poetyckiej autora, bo jak sam pisze, pomaga mu jeszcze żyć tak, że "rozpiął swą miłość na liście jesienne".

 

Dzięki takim cechom udało się autorowi stworzyć własny, niepowtarzalny styl, dotąd niespotykany w twórczości poetyckiej naszego regionu.

 

Ze wstępu autorstwa Jana Hanca do zbioru "Przebudzenie".

 

Dodano dnia: 20.01.2012

Pod wzgórzami słowa

Polecany almanach, jest drugim wydawnictwem prezentującym dorobek literatów z Karpacza. Wydany tom jest owocem swobodnych porywów natchnienia i szlifowania słowa.

 

Czytelnik znajdzie tu wszystko to, co od stuleci porusza poetów, budzi ich zachwyt lub niepokój.

 

Mecenasem piszących w cieniu Śnieżki okazały się władze miasta Karpacz, skąd pochodzi większość Autorów prezentowanych tutaj wierszy.

 

Na końcu zbioru prezentowane są utwory nagrodzone i wyróżnione w konkursie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza, który organizował Jeleniogórski Klub Literacki.

 

Ze wstępu do publikacji autorstwa Marii Sucheckiej.

 

Dodano dnia: 17.01.2012




©Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej -
Książnica Karkonoska 2003-2012


Webmaster CSS stat4u logo

Szanowny czytelniku.

 

Na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej oraz jej wszystkich podstronach wykorzystywane są pliki cookie. Są one stosowane w celach statystycznych oraz w celu usprawnienia działania i zapewnienia maksymalnej wygody czytelnikowi. Jeśli wyrażasz zgodę na ich przechowywanie, kliknij w [zamknij]. Jeśli nie wyrażasz zgody, dostosuj opcje przeglądarki, aby wyłączyć przechowywanie plików cookie.

Szanowny czytelniku.

 

Od 1 września 2014 roku Książnica Karkonoska posiada nową stronę internetową. Jest ona dostępna pod adresem http://biblioteka.jelenia-gora.pl.

[zamknij]