Medale
pusty


Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Poniedziałek 24 stycznia 2022
Kalendarium: 1710 - Dziedziniec przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze zaczął pełnić funkcję cmentarza
Wpisz się na listę subskrypcyjną Informatora Książnicy Karkonoskiej!

Jeleniogórzanie czytają

Goddard, Robert. Co kryje mrok Warszawa : Prószyński i S-ka, 1998.


Staffa, Marek. Sudety : góry polskie w pytaniach i odpowiedziach Warszawa : Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1993.


Hrabal, Bohumil. Drybling Hidegkutiego, czyli Rozmowy z Hrabalem Warszawa : Czuły Barbarzyńca Press, cop. 2011.


Zgłoś swoją książkę
jeleniogorzanie.czytaja
@gmail.com


Biblioteki Euroregionu Nysa

EUROREGIONALNY PERYSKOP

Biblioteki
Euroregionu NysaDANE
58-500 Jelenia Góra
ul. Bankowa 27
NIP 611-005-30-06
REGON 000600361
BIP

Aktualizacja strony:
PAMIĘTAMY

Nakarm głodne dziecko - wejdĄ na stronę www.Pajacyk.pl

DARCZYŃCY

logo programu Kraszewski Komputery dla bibliotek
logo tauron
logo art dom
DO STRONY GŁÓWNEJ
Sven Hassel - Powieści Wojenne

Sven Hassel to uznany klasyk powieści wojennej, choć polski czytelnik dopiero poznaje jego twórczość. Urodził się 19 kwietnia 1917 roku w Frederiksborgu jako syn Duńczyka i Niemki. Mając czternaście lat wstąpił do marynarki handlowej, a po pięciu latach do duńskiego wojska. Gdy w 1937 roku ukończył służbę, Dania była pogrążona w kryzysie. Zagrożony bezrobociem Sven sprzedał wszystkie swoje rzeczy i mając w kieszeni tylko paszport opuścił Danię. Wylądował w Niemczech, gdzie zgłosił się do biura rekrutacyjnego Wehrmachtu. Gdy okazało się, że w Wehrmachcie mogą służyć tylko obywatele Niemiec, wykorzystał pochodzenie matki, przyjął obywatelstwo i zaciągnął się do 7. Regimentu Kawalerii. Po sześciu miesiącach służby trafił do koszar we Wrocławiu, zaś ostateczny przydział rzucił go do wojsk pancernych, stacjonujących w Eisenach. We wrześniu 1939 roku Hassel wkroczył do Polski jako żołnierz Wehrmachtu. Po roku od rozpoczęcia wojny zdezerterował. Złapany, nie uniknął kary - wylądował w sonderabteilung czyli oddziale karnym. Tak wspomina ten czas: „…Zawsze dostawaliśmy najniebezpieczniejsze zadania do wykonania, z których nie mieliśmy już wrócić. Biorąc udział w takich misjach staliśmy się szczurami w ludzkich skórach i tylko instynkt przetrwania utrzymywał nas przy życiu. Dlatego staliśmy się najlepszymi żołnierzami."
 

Hassel wojny walczył na wszystkich frontach II wojny światowej, z wyjątkiem Afryki Północnej; był siedmiokrotnie ranny, dwukrotnie odznaczony Żelaznym Krzyżem, a także innymi odznaczeniami niemieckimi, włoskimi i fińskimi. W czasie walk o Berlin dostał się do niewoli - do 1949 roku przebywał w rosyjskich, amerykańskich i duńskich obozach jenieckich. Podczas pobytu w obozach zaczął spisywać swoje wspomnienia, które w 1953 roku ukazały się zebrane w książkę pod tytułem "De Fordometes Legion". Szybko zyskał międzynarodową sławę. Jego książki zostały przetłumaczone już na 18 języków i wydane w łącznym nakładzie ponad 56 milionów egzemplarzy, w przeszło 50 krajach na świecie. Twórczość Hassela porównana jest do książek Hemingwaya, Haška i Hellera. Jego książki, których bohaterami są żołnierze karnej kompanii, to protest przeciw wojnie i dyktaturze, mówią o okrucieństwie i absurdzie wojny, w której nie obowiązują żadne prawa ani konwencje, zaś ludzi zabija się po to, aby samemu przetrwać. Zostały przez krytyków i czytelników uznane za najlepsze powieści ukazujące obraz wojny oczyma prostego żołnierza, który nie wywołują wojny, ale musi w niej walczyć.
 

Fabuły oparte są na przeżyciach autora i jego towarzyszy, jednak nie jest to autobiograficzny zapis zdarzeń, dlatego książki mają niepowtarzalny klimat. Ukazują wojnę jako sposób życia, często przesycony humorem, równocześnie podkreślając jej okrutne i bezcelowe szaleństwo.

 

 • Koła terroru, 1958
 • Legion potępieńców, 1953
 • Towarzysze broni, 1960
 • Batalion marszowy, 1962
 • Gestapo, 1963
 • Monte Cassino, 1963
 • Zlikwidować Paryż, 1967
 • Generał SS, 1969
 • Królestwo Piekieł: Powstanie Warszawskie, 1971
 • Widziałem, jak umierają, 1976
 • Krwawa droga do śmierci, 1977
 • Sąd wojenny, 1979
 • Więzienie NKWD, 1981
 • Komisarz, 1985

 

Dodano dnia: 01.04.2009
©Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej -
Książnica Karkonoska 2003-2012


Webmaster CSS stat4u logo

Szanowny czytelniku.

 

Na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej oraz jej wszystkich podstronach wykorzystywane są pliki cookie. Są one stosowane w celach statystycznych oraz w celu usprawnienia działania i zapewnienia maksymalnej wygody czytelnikowi. Jeśli wyrażasz zgodę na ich przechowywanie, kliknij w [zamknij]. Jeśli nie wyrażasz zgody, dostosuj opcje przeglądarki, aby wyłączyć przechowywanie plików cookie.

Szanowny czytelniku.

 

Od 1 września 2014 roku Książnica Karkonoska posiada nową stronę internetową. Jest ona dostępna pod adresem http://biblioteka.jelenia-gora.pl.

[zamknij]