Medale
pusty


Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Piątek 26 kwietnia 2024
Kalendarium: 1889 - kowarskie fabryki dywanów Geves&Schmidt zdobyły złoty medal na światowej wystawie w Barcelonie
Wpisz się na listę subskrypcyjną Informatora Książnicy Karkonoskiej!
MENU STRONY
W STRONĘ KULTURY


Elektroniczna Biblioteka
DANE BIBLIOTEKI
58-500 Jelenia Góra
ul. Bankowa 27
NIP 611-005-30-06
REGON 000600361
Aktualizacja strony:
PODSTAWOWE INFORMACJE->STRUKTURA-> BIBLIOTEKA DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA



Działalność



Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa to miejsce pracy z najmłodszymi czytelnikami biblioteki. Zgromadzono w niej bogaty, liczący ponad 22 tysiące woluminów księgozbiór literatury przeznaczonej dla każdej grupy wiekowej - dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i dla dorosłych odbiorców, którzy chętnie sięgają po teksty mądre, wypełnione humorem i młodzieńczym wigorem, napisane pięknym językiem i często charakteryzujące się walorami terapeutycznymi.


Bibliotekę Dziecięco-Młodzieżową wyróżnia spośród innych działów wyjątkowo bogata oferta w zakresie działalności edukacyjno-kulturalnej. Odbiorcami tego typu działań są szczególnie najmłodsi, ale również gimnazjaliści i młodzież szkół średnich.


Organizowane są różnorodne konkursy: literackie, czytelnicze, plastyczne oraz konkursy wiedzy z określonej dziedziny. Oferta konkursów jest bardzo szeroka i cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem.


  • Odbywają się tematyczne cykle spotkań, w czasie których, poprzez głośne czytanie, zabawę, zajęcia plastyczne, dzieci poznają literaturę oraz różne dziedziny nauki i sztuki.

  • Dla najmłodszych czytelników organizowane są "Poranki czytanki", podczas których maluchy wprowadzane są w świat książki. Spotkania koncentrują się wokół starannie wyselekcjonowanej literatury. Dzieci mają również okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych, grach i zabawach integracyjnych oraz zabawach inscenizujących bajki.

  • W ramach biblioterapii odbywają się zajęcia z uczniami Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze. Uczestnicy tych zajęć podczas czytania tekstów mają okazję wspólnie przeżywać losy różnych bohaterów, mogą się z nimi identyfikować i w grupie próbują rozwiązywać czasem trudne problemy okresu dorastania.

  • Corocznie w ramach popularyzacji czytelnictwa a także działalności propagującej wiedzę o regionie odbywa się "Wrześniowy Rajd Czytelników i Bibliotekarzy". W trakcie rajdu odbywają się konkursy o tematyce ekologicznej, pozwalające uczestnikom wędrówki na wykazanie się wiedzą z zakresu ochrony środowiska. Tradycją rajdu jest ognisko, w czasie którego odbywa się wspólna zabawa, śpiewanie, pieczenie kiełbasek i mały poczęstunek.

  • Organizowane są okolicznościowe imprezy, takie jak: Ferie w Bibliotece, Światowy Dzień Książki, Dzień Dziecka, Wakacje w Bibliotece, Urodziny Kubusia Puchatka,  Światowy Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki w Bibliotece i wiele innych.

  • Odbywają się liczne spotkania autorskie z pisarzami, ilustratorami, współtwórcami książek dla dzieci.

  • Biblioteka bierze udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo. W ramach akcji "Z książką na walizkach" odbywają się spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami, które cieszą się wielkim zainteresowaniem. Na rzecz kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" corocznie przeprowadzane są okolicznościowe imprezy upowszechniające czytelnictwo np. cykle głośnego czytania dzieciom, czy festyny. Są to między innymi spotkania z dziećmi i głośne czytanie literatury dziecięcej na oddziale pediatrycznym w szpitalu, w sanatoriach lub dla wychowanków Domu Małego Dziecka.
  • Realizowany jest projekt "Biblioteka przyjazne miejsce dla młodego człowieka" poprzez prowadzenie lekcji bibliotecznych z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  • Realizowane są zadania projektu "Ekologia w Bibliotece Publicznej" poprzez przeprowadzanie warsztatów i konkursów ekologicznych oraz gromadzenie zbiorów o tematyce ekologicznej i przyrodniczej (czasopisma, książki, zbiory specjalne). W ramach projektu na prelekcje zapraszane są osoby, które swoją pracą związane są z ochroną środowiska lub w swojej działalności propagują zachowania proekologiczne, np. strażnik leśny czy pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych.


Biblioteka ma dwie czytelnie - pierwsza, dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wyposażona jest w 20 miejsc do pracy własnej i 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W czytelni znajduje się bogaty księgozbiór podręczny, 31 tytułów prasy dziecięcej i młodzieżowej, zbiory specjalne (encyklopedie audiowizualne, filmy i foliogramy o tematyce przyrodniczej, edukacyjne gry komputerowe). Czytelnia ma na swoim wyposażeniu mikroskop elektroniczny z zestawem preparatów, lunetę, małą stację meteorologiczną, plansze poglądowe, globus oraz tablicę interaktywną.



W kolorowej czytelni dla najmłodszych znajdują się książki o specjalnym przeznaczeniu. Są to książki zabawki, książki maskotki i przytulanki, przestrzenne, manipulacyjne, książki gry oraz wykonane z różnych nietypowych tworzyw, np. z gumy czy materiału. Czytelnia dla najmłodszych wyposażona jest w 2 stanowiska komputerowe z bezpiecznym oprogramowaniem przeznaczonym dla małych dzieci, posiada 12 miejsc przy okrągłym stoliku oraz kolorowy, miękki podest na którym można wygodnie usiąść i poczytać książki.



Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa przez cały okres swojej działalności zabiega o szerokie rozpowszechnianie własnych zbiorów, kształtowanie gustów i zainteresowań czytelników oraz zaspokajanie ich potrzeb intelektualnych.







©Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej -
Książnica Karkonoska 2003-2012


Webmaster CSS stat4u logo

Szanowny czytelniku.

 

Na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej oraz jej wszystkich podstronach wykorzystywane są pliki cookie. Są one stosowane w celach statystycznych oraz w celu usprawnienia działania i zapewnienia maksymalnej wygody czytelnikowi. Jeśli wyrażasz zgodę na ich przechowywanie, kliknij w [zamknij]. Jeśli nie wyrażasz zgody, dostosuj opcje przeglądarki, aby wyłączyć przechowywanie plików cookie.

Szanowny czytelniku.

 

Od 1 września 2014 roku Książnica Karkonoska posiada nową stronę internetową. Jest ona dostępna pod adresem http://biblioteka.jelenia-gora.pl.

[zamknij]