Medale
pusty


Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa
Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Poniedziałek 24 stycznia 2022
Kalendarium: 1629 - W mieście kwaterowały wojska księcia Franza Albrechta von Sachsen – Leuenburg
Wpisz się na listę subskrypcyjną Informatora Książnicy Karkonoskiej!

Jeleniogórzanie czytają

Goddard, Robert. Co kryje mrok Warszawa : Prószyński i S-ka, 1998.


Staffa, Marek. Sudety : góry polskie w pytaniach i odpowiedziach Warszawa : Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1993.


Hrabal, Bohumil. Drybling Hidegkutiego, czyli Rozmowy z Hrabalem Warszawa : Czuły Barbarzyńca Press, cop. 2011.


Zgłoś swoją książkę
jeleniogorzanie.czytaja
@gmail.com


Biblioteki Euroregionu Nysa

EUROREGIONALNY PERYSKOP

Biblioteki
Euroregionu NysaDANE
58-500 Jelenia Góra
ul. Bankowa 27
NIP 611-005-30-06
REGON 000600361
BIP

Aktualizacja strony:
PAMIĘTAMY

Nakarm głodne dziecko - wejdĄ na stronę www.Pajacyk.pl

DARCZYŃCY

logo programu Kraszewski Komputery dla bibliotek
logo tauron
logo art dom
DO STRONY GŁÓWNEJ
Polecamy na Dzień Kobiet

W OKOLICACH 8 MARCA
WYPOŻYCZALNIA POLECA –
KSIĄŻKI NAPISANE PRZEZ KOBIETY
O KOBIETACH,
ALE… NIE TYLKO DLA KOBIET

 

Królowe Anglii: od krwawej Marii do Elżbiety II - Maureen Waller

Wspaniale napisana i znakomicie udokumentowana źródłami z epoki, ponadczasowa opowieść o kobietach, które rządziły Anglią od XVI do XXI wieku. Maria I, Elżbieta I, Maria II, Anna, Wiktoria i Elżbieta II - jakimi były kobietami, a jakimi królowymi? Co musiały poświęcić, jakie dramaty przeżywały, jakich dokonywały wyborów? I jaką cenę przyszło im zapłacić za sprawowanie władzy? Pełna werwy, inteligentna, elegancka narracja Maureen Waller, brytyjskiej autorki pasjonujących książek historycznych, przenosi nas do zamków Elżbiety I, wiktoriańskiego Pałacu Buckingham, współczesnych rezydencji Windsorów. Wśród przepychu monarszych dworów odkrywamy psychikę, emocje i prywatne życie kobiet, które dowiodły, że wbrew stereotypom władza i kobiecość wzajemnie się nie wykluczają.

Kobiety wypędzone - Marianne Weber

Pozycja wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym, bowiem dotykająca trudnego tematu niemieckich wysiedlonych i przedstawiająca go z punktu widzenia kobiet, które opowiadają o straszliwej sile ludzkiego odwetu. Jest to zbiór przepełnionych cierpieniem relacji, historia o okrucieństwie i udrękach, o złu, które jest bezpośrednią konsekwencją wcześniejszych krzywd. Jest to pełna dramatyzmu opowieść o zemście zwycięzców.

Więcej...

Zmierzch; Księżyc w nowiu; Zaćmienie - Stephanie Meyer

Cieszący się wyjątkową popularnością cykl powieściowy, trzymający czytelnika w napięciu od pierwszej strony do samego końca. Bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego Edwarda Cullena. Chłopak ma niezwykłe zdolności. Izabella nie może mu się oprzeć, ale i nie potrafi go rozgryźć. Usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze...

Połączenie romansu z trzymającym w napięciu horrorem, w którym rozterki zakochanej dziewczyny przeplatają się z opisami mrożących krew w żyłach niesamowitych wydarzeń sprawiło, że kolejne tomy zajmowały czołowe miejsca na listach bestsellerów (m.in. osiem tygodni na pierwszym miejscu rankingu "New York Timesa"!). Sądząc po popularności wszystkich tomów sagi, nie tylko jej bohaterka, ale i sama autorka ma duże szanse na nieśmiertelność, choć np. Stephen King nie przebierając zbytnio w słowach, podsumował jej umiejętności pisarskie, nazywając ją „beztalenciem”. Autor „Lśnienia” porównał S.Meyer i J.K.Rowling, ale tylko po to, by podkreślić kontrast dzielący – jego zdaniem - obie autorki. „Rowling i Meyer piszą dla młodych czytelników, z tą jednak różnicą, że Rowling jest znakomitą pisarką, natomiast Stephenie Meyer nie potrafi pisać, bo nie jest zbyt utalentowana”. Jednak ta miażdżąca krytyka nie ma wpływu na zaiteresowanie, jakim nieustająco cieszy się cykl.

Ukryte wady - Elsbeth Egholm

Choć książka ta rekomendowana jest przez wydawcę jako kryminał, można ją z czystym sumieniem polecić także wielbicielom prozy społeczno-psychologicznej. Jest to historia trzech przyjaciółek – dziennikarki, właścicielki biura podróży i położna, z których każda nosi w sobie jakąś tajemnicę. Tajemnice te wychodzą na jaw w miarę rozstrzygania się kluczowej sprawy, czyli poszukiwania matki dziecka, które zostało znalezione w balii na rzece. To opowieść ludzkich dramatach, bezradności i próbach jej pokonywania, o tym, że spokojne ustabilizowane życie może w ułamku sekundy przerodzić się w koszmar. Autorka umiejętnie tworzy pełną napięcia intrygę, a jednocześnie porusza i zachęca do zadumy. Naprawdę dobra książka!

Kochanki i królowe - Benedetta Craveri

Benedetta Craveri, z wykształcenia historyk literatury, zaludniła swoją najnowszą książkę całą rzeszą królewskich małżonek i kochanek, które zapisały się w dziejach – nie tylko Europy – od renesansu do Rewolucji 1789 roku. Pojawiają się tu piękne i ambitne faworyty i kurtyzany, królewskie żony i władcze regentki. Kobiety zawsze wpływały na losy świata, często chwytając się desperackich sposobów, by uczestniczyć w niebezpiecznej grze o władzę. Pod koniec XVI wieku kobiety straciły możliwość dziedziczenia dóbr ziemskich i tytułów, zaś wpływ kontrreformacja wprowadziła do kultury taki model wychowania kobiety, który miał zniszczyć jej utajoną, demoniczną naturę… Życiorysy kilkunastu sportretowanych w książce pań są więc barwnym wyjątkiem. Bohaterki z opowieści Craveri znalazły drogę, by wyzwolić się z pęt nałożonych przez prawo, religię i społeczeństwo. Wyzwolić się choć na jedną krótką chwilę – która przetrwa stulecia.

Więcej...

 

Dodano dnia: 06.03.2009
©Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej -
Książnica Karkonoska 2003-2012


Webmaster CSS stat4u logo

Szanowny czytelniku.

 

Na stronie internetowej Książnicy Karkonoskiej oraz jej wszystkich podstronach wykorzystywane są pliki cookie. Są one stosowane w celach statystycznych oraz w celu usprawnienia działania i zapewnienia maksymalnej wygody czytelnikowi. Jeśli wyrażasz zgodę na ich przechowywanie, kliknij w [zamknij]. Jeśli nie wyrażasz zgody, dostosuj opcje przeglądarki, aby wyłączyć przechowywanie plików cookie.

Szanowny czytelniku.

 

Od 1 września 2014 roku Książnica Karkonoska posiada nową stronę internetową. Jest ona dostępna pod adresem http://biblioteka.jelenia-gora.pl.

[zamknij]